پیوند ها

:: راهنمای خرید :: شماره حساب ها :: شرايط و قوانين :: پرسشهای متداول
تماس با ما پورتال سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور
حمایت می کنیم
:: بازدید امروز : 89 بار
:: بازدید دیروز : 240 بار
:: بازدید کل : 458630 بار
:: مطالب ارسال شده : 128 پست
:: فایل های ارسال شده : 510 پست
:: بروز رسانی : 27 مهر 1396
:: نسخه سایت: Beta 0.10
صفحه اول روزنامه ها
آرشیو

طرح رجیستری گوشی موبایل از پایان مهرماه به ممنوعیت و اعمال محدودیت روی دو مدل گوشی خاص و کمیاب در بازار آغاز می شود. آنچه قطعیت دارد این که طرح با مدل های مشخصی آغاز خواهد شد و حتی این امکان نیز وجود دارد که روز ابتدای طرح تنها یک مدل از یک برند خاص مشمول طرح شود. هدف این است که توام با ایجاد کمترین نوسان در بازار رضایت وارد کننده آن مدل نیز تامین شود. در روز آغاز طرح و با مشمول شدن برند(های) خاص، افرادی که قصد خرید آن مدل ها را دارند باید اقداماتی را انجام دهند.
ابتدا لازم است خریدار، شناسه ۱۵ رقمی گوشی را چک کند. این شناسه روی جعبه گوشی قابل رویت است. همچنین با شماره گیری کد #۶ ۰#*، شناسه ۱۵ رقمی نمایش داده می شود. به علاوه روی بدنه تجهیز یا پشت باتری نیز درج شده است(این روش برای همه گوشی ها قابل اجرا نیست زیرا در برخی از گوشی ها امکان باز کردن گوشی وجود ندارد). بنابراین قدم اولی که خریدار باید طی کند این است که این شناسه ها که همگی متعلق به یک گوشی هستند باید یکسان باشد. در صورتی که به هر طریقی شناسه ها یکسان نبودند اکیدا توصیه می شود، آن را خریداری نکنید.
چنانچه فرد پس از خرید، متوجه شد شناسه ها با یکدیگر یکسان نبودند، باید گوشی را پس دهد و در صورتی که فروشنده حاضر به این کار نشد می تواند به سازمان تعزیرات حکومتی شکایت کند. قدم بعد بررسی اصالت تجهیزات است. فرد پس از مطابقت شناسه ها، می تواند از اصالت آن گوشی اطمینان حاصل پیدا کند. مصرف کننده می تواند شناسه ۱۵ رقمی را به سامانه پیامکی و کد USSD که به زودی اعلام خواهد شد، ارسال کند و پیامکی دریافت خواهد کرد که اطلاعاتی از جمله مشخصات فنی گوشی، ‌شرکت نشان گارانتی کننده، نو و یا دست دوم بودن گوشی نشان داده خواهد شد. به این ترتیب اصالت تجهیز پیش از خرید برای مصرف کننده قابل بررسی است.

هر دو مورد تنها تغییراتی هستند که پس از اجرا در فرآیند خرید رخ خواهند داد. در خرید اینترنتی نیز پس از تحویل گوشی،‌پیشنهاد می شود فرد اقداماتی فوق را انجام دهد و در صورتی که پس از پرداخت هزینه متوجه مغایرتی در موارد فوق شد، تا هفت روز فرصت دارد گوشی را پس دهد و مبلغ پرداخت شده را دریافت کند. نکته قابل ذکر این است که در ابتدای طرح، مردم با هیچ سامانه ای درگیر نخواهند شد. بعد از گذشت چندماه که تمام گوشی ها مشمول طرح شوند، خدمات و قابلیت هایی در این طرح در نظر گرفته شده که فرد در صورت نیاز می تواند برای بهره گیری ازآن وارد سامانه مربوطه شود. تاکید می شود که مصرف کننده هیچ هزینه ای برای اقدامات فوق نباید پرداخت کند و در صورتی که فروشنده به اسم رجیستری هزینه ای طلب کند، اکیدا توصیه می شود فرد آن فروشگاه را ترک کند.

منبع: روزنامه هفت صبح

می توانید برای دریافت بروز مطالب در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کد مطلب:1985

:: Information 671
تاریخ بروزرسانی: 27 مهر 1396
راهنما : برای مشاهده راهنما اینجا را کلیک نمایید
:: Comments

یک پاسخ بنویسید!

avatar