ضبط مغناطیس

کد مطلب
تعداد صفحه / اسلاید
500 تومان

آیا نوار یک کاست یک نوار پلاستیکی معمولی است؟

راستی چه فرآیندهایی در هنگام روشن بودن ضبط صوت اتفاق می‌افتد که می‌توانیم صداهای مورد نظرمان را بشنویم؟

یکی از کاربردهای مغناطیس ضبط مغناطیسی است. ضبط مغناطیسی در طی دو بخش مجزا کارهای ضبط و پخش را انجام می‌دهد. بخش اول انتقال اطلاعات یک سیگنال الکتریکی به نوار مغناطیسی است بصورت ترکیبی از مغناطیس‌های دائم روی نوار و تبدیل آن به یک سیگنال الکتریکی است این بخش فرایند پخش کردن است.

ذخیره سیگنال الکتریکی روی نوار مغناطیسی

نوار مغناطیسی یک نوار پلاستیکی است پوششی از ذرات اکسید آهن روی آن قرار دارد. این ذرات بطور تصادفی قرار گرفته‌اند که مغناطش آنها در پاسخ به نیروی مغناطیس کننده هد ضبط تغییر می‌کند. با عبور نوار از جلوی هر ضبط (آهنربای الکتریکی) میدان شکاف هد در نوار نفوذ کرده و پوشش اکسید آهن مغناطیده می‌شود. مغناطش نوار معادل یک سری آهنرباست.

در طول فرآیند ضبط کردن تعدادی آهنربای میله‌ای که از تعداد زیادی ذره اکسید آهن درست شده‌اند، روی نوار ایجاد می‌شود. طول هر آهنربای میله‌ای به سرعت نوار و فرکانس سیگنال وابسته است. هر ضبط با داشتن شکافهایی در آن ، میدان مغناطیسی را در اختیار قرار می‌دهد، علاوه بر این ، منحنی مغناطش خود را خطی می‌کند در نتیجه سیگنال خالص از آنچه که ضبط شده است را در اختیار ما قرار می‌دهد.

خطی کردن نوار مغناطیسی

مواد مغناطیسی بکار رفته در نوارها ، از نوع فرومغناطیس لخت هستند لذا غیر خطی بوده لذا سیگنال رسیده به هر ضبط با ایجاد مغناطش غیر خطی در نوار ، اعوجاجهای شدیدی را هنگام پخش ایجاد می‌کند. با کارهایی که انجام می‌دهند می‌توانند جلوی این اعوجاجها را بگیرند.

بازیابی سیگنال ضبط شده

سیگنال ضبط شده بصورت یکسری آهنربای دائم بر روی نوار قرار دارد. این سیگنال با عبور نوار از جلوی شکاف هد پخش ، بر اساس شبیه ضبط است، بازیابی می‌شود. بدین صورت که تصویر آهنربای ضبط شده بر پشت پوشش اکسید آهن می‌افتد. با عبور نوار از جلوی هد ، قسمتی از میدان آهنرباها وارد شکاف هد پخش شده و از آن می‌گذرد. طبق قانون فاراده ، ولتاژ القایی پیچک پخش ، سیگنال اولیه را بازسازی می‌کند. این ولتاژ را می‌توان تقویت کرد.

اثر تلفات شکاف هد در هنگام پخش

خروجی هد پخش عملا بطور خطی با فرکانس القا کننده متناسب نیست. در واقع خروجی بصورت حاصلضرب تلفات شکاف قرار دارد. تلفات شکاف با توجه به فاصله بین قطب شمال و جنوب هد و طول موج ضبط شده بر روی نوار انجام می‌گیرد.

ضبط صوت چگونه كار مي‌كند؟

ضبط روي نوار مغناطيس جزو اولين شيوه‌هاي ضبط دائمي اطلاعات است.

نوارهاي مغناطيسي (كاست) هنوز هم مجبوبترين وسيله پخش موسيقي هستند. مردم يا اين كاستها را بصورت ضبط شده مي‌خرند و يا با ضبط صوتهاي خانگي از روي CD صوتي به اين كاست‌ها ضبط مي‌كنند. در حوزه فيلم، نوارهاي ويديوئي هم در صنعتي فيلم‌سازي و هم در مصارف خانگي كاربرد فراوان دارند. در حوزه كامپيوتر، نوارهاي مغناطيسي در Floppy-Disk وHard-Disk و برخي نوارهاي Backup استفاده مي‌شوند.

ما در اين بخش نگاهي به نوارها و ضبط‌هاي مغناطيسي خواهيم كرد و سپس روي كاست‌ها و نوارهاي ويدئويي متمركز خواهيم شد. همچنين پي خواهيم برد كه چگونه اين نوارها و ضبط‌هاي مغناطيسي با گذشت ساليان دراز هنوز بعنوان يك روش ساده ، ارزان‌قيمت و مردم‌پسند براي ضبط دائمي اطلاعات بكار مي‌روند.

راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.