حمایت می کنیم

دانش آموزان 35

دوره آموزش ابتدایی

:: پایه اول :: پایه دوم :: پایه سوم :: پایه چهارم :: پایه پنجم :: پایه ششم

دوره اول آموزش متوسطه

:: پایه هفتم :: پایه هشتم :: پایه نهم

دوره دوم آموزش متوسطه

:: پایه دهم :: سال سوم :: پیش دانشگاهی :: قنی حرفه ای :: کاردانش

علوم پایه

:: ریاضی :: فیزیک :: شیمی :: زیست شناسی

فنی مهندسی 35

:: مهندسی الکترونیک :: مهندسی عمران :: مهندسی برق :: مهندسی کامپیوتر :: مهندسی شیمی :: مهندسی صنایع :: مهندسی معدن :: مهندسی مکانیک :: مهندسی دریا :: مهندسی تاسیسات :: مهندسی کشاورزی :: مهندسی نفت :: مهندسی معماری :: مهندسی طبیعی و محیط زیست :: مهندسی صنایع غذایی

علوم انسانی 35

:: مدیریت :: ادبیات :: حسابداری :: حقوق :: فلسفه :: دسته بندی نشده

پزشکی

:: بیماری‌ها و اختلالات و درمان :: رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی :: تجهیزات پزشکی :: تجهیزات پزشکی :: کمک‌های اولیه :: کالبدشناسی انسان

پیوند ها

:: راهنمای خرید :: شماره حساب ها :: شرايط و قوانين :: پرسشهای متداول
تماس با ما
:: بازدید امروز : 168 بار
:: بازدید دیروز : 458 بار
:: بازدید کل : 145554 بار
:: مطالب ارسال شده : 36 پست
:: فایل های ارسال شده : 277 پست
:: بروز رسانی : ۱۳ اسفند ۱۳۹۵
:: نسخه سایت: Beta 0.10
تبلیغات
تعرفه ها

آیا شیطان فرشته بود؟

مى دانیم فرشتگان پاک و معصومند، و قرآن هم به پاکى و عصمت آنها اعتراف کرده ، آنجا کـه مـى گـویـد: بـل عـبـاد مـکـرمـون لا یسبقونه بالقول و هم بامره یعملون آنها بندگان گـرامـى خـدا هـستند، در هیچ سخنى بر او پیشى نمى گیرند و فرمانهاى او را گردن مى نهند (آیه ۳۶ و ۳۷ سوره انبیاء).

اصولا از آنجا که در جوهر آنها عقل است و نه شهوت بنابر این کبر و غرور و خودخواهى ، و بطور کلى انگیزه هاى گناه در آنها وجود ندارد.

از طـرفـى اسـتثناء ابلیس در آیات فوق (و بعضى آیات دیگر قرآن ) از جمع ملائکه این تـصـور را بـه وجـود مـى آورد کـه ابـلیـس از فـرشـتگان بوده و با توجه به عصیان و سـرکـشى او این اشکال به نظر مى رسد که چگونه از فرشته اى این گناهان کبیره ممکن است سر بزند؟!

بـخـصـوص ایـنـکـه در بـعـضـى از خـطـبه هاى نهج البلاغه نیز آمده است که ما کان الله سبحانه لیدخل الجنه بشرا بامر اخرج به منها ملکا: هرگزممکن نیست خداوند انسانى را به بهشت بفرستد در برابر کارى که بخاطر آن فرشته اى را از بهشت رانده است (اشاره به غرور ابلیس ‍ است )

آیـات فـوق ایـن مـشـکـل را حـل کـرده مـى گوید: کان من الجن (ابلیس از طائفه جن بود) آنها موجوداتى هستند از چشم ما پنهان و داراى عقل و شعور و خشم و شهوت .

و مى دانیم کلمه جن هر گاه در قرآن اطلاق مى شود اشاره به همین گروه است ولى آن دسته از مفسران که معتقدند ابلیس از فرشتگان بوده آیه فوق را به مفهوم لغوى آن تفسیر مى کـنـنـد، و مـى گـویـنـد منظور از کان من الجن این است که ابلیس از نظر پنهان بود همچون سایر فرشتگان ، در حالى که این معنى کاملا خلاف ظاهر است .

از دلائل واضـحـى که مدعاى ما را اثبات مى کند، این است که قرآن از یک سو مى گوید: و خلق الجان من مارج من نار جن را از شعله هاى مختلط آتش آفرید (سوره الرحمن آیه ۱۵).

و از سـوى دیـگـر هـنگامى که ابلیس از سجده بر آدم سرپیچید منطقش ‍ این بود خلقتنى من نـار و خـلقـتـه من طین مرا از آتش آفریدى و او را از خاک و آتش برتر از خاک است (اعراف آیه ۱۲).

از ایـن گـذشـتـه آیـات فـوق بـراى ابـلیـس ذریـه (فـرزنـدان ) قائل شده است ، در حالى که مى دانیم فرشتگان ذریه ندارند

مجموع آنچه گفته شد به ضمیمه ساختمان جوهره فرشتگان بخوبى گواهى مى دهد که ابـلیـس هرگز فرشته نبوده ولى از آنجا که در صف آنها قرار داشت و آنقدر پرستش خدا کـرده بـود کـه بـه مـقـام فـرشـتـگـان مـقـرب خـدا تـکـیـه زده بـود مشمول خـطـاب آنـهـا در مـسـاله سـجده بر آدم شده و سرپیچى او به صورت یک استثناء در آیات قرآن بیان گردیده ، و در خطبه قاصعه نام ملک مجازا بر او نهاده شده است . (دقت کنید).

در کتاب عیون الاخبار از امام على ابن موسى الرضا مى خوانیم : فرشتگان همگى معصومند و محفوظ از کفر و زشتیها به لطف پروردگار، راوى حدیث مى گوید: به امام عرض کردم مـگـر ابـلیس ‍ فرشته نبود؟ فرمود: نه ، او از جن بود، آیا سخن خدا را نشنیده اید که مى فرماید: و اذ قلنا للملائکه اسجدوا لادم فسجدوا الا ابلیس کان من الجن .

در حـدیـث دیـگـرى از امـام صـادق (عـلیـه السـلام ) نـقـل شـده کـه یـکـى از یـاران خـاصـش مـى گـویـد: از امـام در بـاره ابـلیـس سـؤ ال کـردم کـه آیـا از فـرشـتـگـان بـود فـرمـود نه از جن بود، ولى همراه فرشتگان بود، آنـچـنـانـکـه آنـهـا فـکـر مـى کـردنـد از جـنـس آنـان اسـت (بخاطر عبادت و قربش نسبت به پروردگار) ولى خدا مى دانست از آنها نیست ، هنگامى که فرمان سجود صادر شد آنچه مى دانیم تحقق یافت (پرده ها کنار رفت و ماهیت ابلیس آشکار گردید).

در بـاره ابـلیـس و بـطـور کـلى شـیـطـان بـحـثـهـاى مـشـروحـى ذیل آیه ۱۱ تا ۱۸ اعراف بیان کرده ایم (تفسیر نمونه جلد ۶ صفحه ۹۸ به بعد) و در سـوره انـعـام ذیـل آیـه ۱۱۲ (تـفـسـیـر نـمـونـه جـلد ۵ صـفـحـه ۴۰۶) و در سـوره بـقـره ذیل آیه ۳۴ (جلد اول ) نیز بحثهائى آمده است .

 

رایگان – خرید و دانلود
ادامه مطالب را بعد از دانلود در فایل مطالعه نمایید...
:: Information 107
این فایل از نظر فونت ، اندازه و ساختار کاملا استاندارد است و آماده چاپ می باشد.
نوع فایل: doc وُرد
حجم: 30 کیلوبایت
تعداد صفحه: 3
تاریخ بروزرسانی: ۱۳ اسفند ۱۳۹۵
راهنما : برای مشاهده راهنما اینجا را کلیک نمایید
:: Related Posts
:: Comments


نظرات بسته شده.